Baden PowellBADEN POWELL (Robert  Stephenson  Smyth)
22 Şubat 1857 –  8 Ocak 1941
İzciliğin kurucusudur. Aynı zamanda, Britanya ordusunda korgeneral rütbesiyle görev yapmış bir askerdir.
Başarılı bir eğitim yaşamı vardır. Doğa yürüyüşleri, avlanma ve kardeşleriyle birlikte gittiği tekne gezileriyle gözlem ve hayatta kalma gibi yeteneklerini bu sayede geliştirmiştir.
Hindistan’da teğmen olarak görev yaptığı sırada  komutasındaki askerleri izcilik adı altında kendi tecrübeleriyle eğitmiştir. Bu eğitimde başarılı olan  Baden-Powell, kendisini de sürekli geliştirir. Afrika'nın Zulu Kasabasında çalışırken, burada yaptığı bir gezi sırasında,  Zulu kralı Dinizulu tarafından tahta boncuklar takılır. Bu boncuklar, daha sonra  ileride Wood Badge kursunu bitiren liderlerine verilmeye başlanır.
Baden Powell’in doğum günü olan 22 Şubat, bütün dünyada ve ülkemizde “İzci Düşünce Günü” olarak kutlanır. Baden Powell izci liderleri için "Aids to Scoutmastership", 1922 yılında ise ergin izcilere yönelik "Rovering to Success" adlı kitapları yazmıştır.
İzciliğin İngiltere'de doğmasının ardından hızla dünyaya yayılmıştır. İlk federasyon Malta'da kurulmuştur. Sonrasında diğer ülkelerde de federasyonlar açılmaya başlanmıştır. 1922'de WOSM ( Dünya İzcilik Teşkilatı ) bütün ülke federasyonlarını bünyesine katmaya başlamıştır. 1928'de ise WAGGGS, ülkelerdeki kız izci federasyonlarını kabul etmeye başlar.  8 milyon izciyle Endonezya en çok kayıtlı izcinin olduğu ülkedir. Onu ABD ve Hindistan izlemektedir.